Depresja u dziecka – jak ją rozpoznać?

Depresja u dziecka - jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Depresję bardzo trudno rozpoznać- zwłaszcza, gdy pojawia się u najmłodszych. Jak więc zauważyć, że dziecko zmaga się z problemami? Liczy się przede wszystkim czas.

Depresja potrafi rozwijać się miesiącami. Nawet jeśli dotyczy bliskich nam osób, trudno zauważyć jej pierwsze symptomy. W przypadku dzieci sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana- u nich objawy są bowiem zupełnie inne niż u dorosłych. Oto 5 sygnałów, które powinny dać Ci do myślenia:

Samotne zabawy

Jeśli widzisz, że dziecko najbardziej ceni sobie swoje własne towarzystwo, coś jest nie tak. Możliwe, że czas, w którym się bawi, to tak naprawdę inscenizacja przygotowana specjalnie dla rodziców – dziecko w tym czasie może oddawać się nieciekawym, przygnębiającym przemyśleniom. Najlepszym rozwiązaniem będzie obserwacja zachowań malucha, a także zainteresowanie jego problemami – nawet tymi najmniejszymi.

Brak apetytu

Dziecko, które nagle zaczyna odmawiać spożywania regularnych posiłków, prawdopodobnie bardzo się czymś martwi. Rozwikłanie tej zagadki może być trudne – maluch boi się krytyki rodziców, dlatego o pierwszą rozmowę warto poprosić kogoś z zewnątrz. Jeżeli widzisz, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś niedobrego, jedzenie nie jest w tym momencie najważniejsze – staraj się przygotowywać mu jego ulubione posiłki.

Nocne moczenie się

Mimo że w ciągu dnia dziecko doskonale udaje, że wszystko jest w porządku, jego organizm jest przeciążony również wtedy, gdy śpi. Stąd właśnie bierze się nocne moczenie – tego problemu raczej nie rozwiążesz samodzielnie – możliwe, że pora odwiedzić lekarza.

Zwiększona potrzeba bliskości

Twoje dziecko od jakiegoś czasu ciągle chce się do Ciebie przytulać i nie umie samodzielnie zasnąć? Widzisz, że dużo bardziej ceni sobie czas spędzony z Tobą niż z rówieśnikami? W ten sposób maluch komunikuje swoją potrzebę Twojej uwagi.

Agresja

Depresja nie zawsze przebiega w smutku i ciszy. Niekiedy dziecko manifestuje swoją złość, rozdrażnienie i smutek poprzez agresywne zachowania, którymi chce zwrócić uwagę na swój problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też