Higienistka stomatologiczna – jakie wykonuje zadania?

stomatologiczna higienistka

W dziedzinie zdrowia jamy ustnej higienistki stomatologiczne odgrywają kluczową rolę w promowaniu profilaktyki i utrzymaniu dobrego stanu zębów i dziąseł pacjentów. Ich rola obejmuje szereg zadań, które wymagają właściwego przygotowania. Czym zajmują się higienistki stomatologiczne?

Ocena stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta

Higienistki stomatologiczne rozpoczynają swoją pracę z pacjentem od dokładnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej.

Wykonują wówczas badanie zębów, dziąseł, języka i całej jamy ustnej. Mogą również zapytać pacjenta o nawyki higieny jamy ustnej, wybory żywieniowe oraz wszelkie objawy, których może on doświadczać.

Czyszczenie i skaling

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez higienistki stomatologiczne jest czyszczenie zębów, które zaliczane jest do kategorii zabiegów stomatologicznych.

Polega na usuwaniu płytki nazębnej, kamienia nazębnego i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą specjalistycznych narzędzi. Higienistki stomatologiczne są przeszkolone w zakresie skalingu – procesu, którego celem jest usunięcie stwardniałego kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł, co przyczynia się do zapobiegania chorobom dziąseł, a także piaskowania, które polega na dokładnym oczyszczeniu zębów piaskiem stomatologicznym zmieszanym z wodą.

Po oczyszczeniu zębów higienistki stomatologiczne często polerują zęby, aby usunąć wszelkie pozostałości przebarwień i uzyskać gładką ich powierzchnię. To nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale także utrudnia gromadzenie się płytki nazębnej.

Zabiegi z użyciem fluoru

Higienistki stomatologiczne mogą stosować u pacjentów zabiegi z fluorem w celu wzmocnienia szkliwa zębów i zapobiegania próchnicy. Fluor stosuje się miejscowo w postaci żelu, pianki lub lakieru. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów o podwyższonym ryzyku próchnicy.

Edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej

Edukacja jest także bardzo istotnym zadaniem w zawodzie takim jak higienistka stomatologiczna szkoła Kraków – https://faber.edu.pl/szkoly-policealne/higienistka-stomatologiczna/ w której można uzyskać przygotowanie do tej profesji, poświęca dużo czasu na szkolenie osób w tym zakresie.

Dostarczają one pacjentom cennych informacji na temat prawidłowych praktyk higieny jamy ustnej, w tym technik szczotkowania i nitkowania zębów. Mogą również przekazywać wskazówki dotyczące wyborów żywieniowych mających wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz przedstawiać zalecenia dotyczące specjalistycznych produktów do pielęgnacji jamy ustnej.

Rejestrowanie danych pacjenta

Higienistki stomatologiczne prowadzą szczegółową dokumentację stanu zdrowia jamy ustnej każdego pacjenta, planów leczenia i ich postępów. Dokumentacja ta jest niezbędna do śledzenia zmian w stanie zdrowia, zapewnienia ciągłości opieki i ułatwienia komunikacji z innymi członkami zespołu stomatologicznego.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Pokrzywa
Czytaj dalej

Pokrzywa: Właściwości i zastosowanie

Pokrzywa jest rośliną powszechnie występującą w Polsce, znaną ze swojego charakterystycznego wyglądu i kłujących właściwości. Zyskuje ona jednak…
Świąteczne przyprawy dla zdrowia
Czytaj dalej

Świąteczne przyprawy dla zdrowia

Lubisz zapach świątecznych przypraw? Okazuje się, że nie tylko dają piękny aromat, ale również pomagają organizmowi. Zobacz, na…