Co jaki czas należy zmieniać pościel?

Co jaki czas należy zmieniać pościel

Jak często powinno się zmieniać pościel?

Pościel powinniśmy zmieniać dość często – to prawda ogólnie znana. Musimy to robić regularnie nie tylko ze względów estetycznych, ale także, a może przede wszystkim – zdrowotnych. W pościeli gromadzi się bowiem wiele niebezpiecznych roztoczy, które zagrażają naszemu zdrowiu.

Kiedy zmienić pościel?

To z nieświeżej pościeli mogą brać się także szkodliwe bakterie, które infekują nasze ciało i powodują np. wypryski i trudny do zwalczenia trądzik. Oprócz wymiany poszewek pościeli, należy pamiętać również i o tym, aby pościel wietrzyć na zewnątrz – chociażby na balkonie – dzięki temu, nawet bez prania, możemy pozbyć się nawet do 40% roztoczy, które znajdują się w pościeli.

Jeśli natomiast mowa już ściśle o praniu, warto prać pościel – uwaga – co dwa tygodnie. Choć wydaje się, że to dość często, w rzeczywistości jest to optymalny dla naszego zdrowia czas wymiany poszewek.

Warto również pamiętać o tym, że znajdujące się na pościeli roztocza giną dopiero przy wyższej temperaturze prania, dlatego pościel pierzmy w temperaturze około 60 stopni. Jeśli mamy pościel wykonaną z delikatnego materiału, można temperaturę zmniejszyć do stopni 40, pamiętając jednak, aby raczej nie schodzić poniżej tego poziomu.

Podczas prasowania pościeli, o ile nie oddajemy jej do magla, pamiętajmy o nastawieniu żelazka na dość wysokie obroty – tak, aby nie spalić tkaniny, ale by również postarać się o dodatkowe “wypalenie” roztoczy, które mogły mogły zostać na pościeli nawet po praniu.

Dodaj komentarz
Sprawdź też