Jak rozbić buty?

Jak rozbić buty?

Jak rozszerzyć buty?

Niestety, czasem zdarza się, że wymarzone buty po zakupie okazują się za ciasne. To powoduje, że podczas chodzenia w nich z każdym krokiem odczuwamy spory dyskomfort. W takiej sytuacji warto skorzystać z domowych metod rozszerzenia obuwia, aby nie trafiło ono do kosza, tylko stało się jedną z ulubionych par. Jak dokładniej to zrobić? Jak rozbić buty na szerokość? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Jak rozbić buty na szerokość?

Po zakupie pięknych, upragnionych butów, od razu chciałoby się je założyć. Niestety, czasem okazuje się, że obuwie jest za ciasne, a jeszcze podczas jego kupowania problem ten nie występował. Bardzo często jest to spowodowane stylem oraz materiałem wykorzystanym do do jego wykonania. Okazuje się jednak, że istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, które umożliwiają rozciągnięcie obuwia. Jakich konkretniej?

Jak rozbić skórzane buty?

Skórzane buty będą najłatwiejsze w rozciągnięciu, ponieważ są wykonane z elastycznego materiału. Skóra bez problemu przystosowuje się do zmian, dlatego nawet podczas systematycznego noszenia obuwia wykonanego przy jej użyciu możemy odczuć, że dostosowuje się ono do stóp. Jeżeli jednak nie chcemy czekać do momentu, aż skórzane obuwie rozbije się podczas chodzenia, możemy skorzystać z alternatywnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie wysokiej temperatury. W tym celu możemy spróbować metody z suszarką i grubymi skarpetkami. Jak to zrobić? Zaczynamy od włączenia suszarki i skierowania gorącego powietrza do środka obuwia, w szczególności w miejsca, które sprawiają największy dyskomfort. Po ogrzaniu butów zakładamy grube skarpetki, buty i chodzimy przez chwilę, aby materiał mógł się rozciągnąć. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie zamrażarki. Do jego wykorzystania potrzebujemy worka z zamkiem błyskawicznym. Gdy już go nabędziemy, wypełniamy go częściowo wodą i umieszczamy w bucie, tak aby znajdował się bezpośrednio przy uciskających miejscach, następnie obuwie wkładamy na noc do zamrażarki. Rano wyjmujemy je z zamrażalnika i czekamy, aż lód się nieco rozmrozi, a na koniec wyjmujemy worek z wewnątrz. Gdy woda zmienia się w lód, zmienia tym samym swoją objętość, dzięki czemu buty powinny się delikatnie rozciągnąć.

Jak rozbić buty sportowe?

Buty sportowe w większości przypadków nie są tak elastyczne, jak buty wykonane z naturalnej skóry. Co więcej, są bardziej podatne na odkształcenia i odbarwienia, dlatego podczas ich rozszerzania warto zachować szczególną ostrożność. Jak więc zrobić to skutecznie? Najlepszym sposobem jest wykorzystanie grubych skarpet i suszarki. W tym celu wystarczy założyć grube skarpety, następnie obuwie i na koniec suszarką ogrzewać miejsca, które sprawiają dyskomfort. Pod wpływem ciepła materiał zmięknie i zacznie się delikatnie rozciągać. To spowoduje, że buty będzie znacznie łatwiej rozepchać i wymodelować. Kolejną metodą jest zastosowanie prawideł, które umożliwią rozciągniecie butów w palcach. Możemy je umieszczać w obuwiu za każdym razem, gdy chowamy go do pudełka lub szafki, dzięki czemu się rozciągnie, ale nie odkształci. Innym sposobem jest wykorzystanie spirytusu lub denaturatu oraz gazet. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy namoczyć namoczyć wacik spirytusem lub denaturatem, następnie natrzeć buty od środka, a na koniec wypchać je zwiniętymi gazetami i odstawić na kilka dni, aby materiał mógł się rozciągnąć.

Jak rozbić buty zamszowe?

Zamszowe obuwie można rozbić w taki sam sposób, jak buty sportowe i skórzane. Możemy więc wykorzystać metodę z suszarką, grubymi skarpetami lub zamrażarką. Jeżeli jednak żadna z nich nie przyniesie rezultatu, wtedy warto spróbować innych sposobów. Jednym z nich jest założenie grubych skarpet, delikatne zwilżenie ich wodą, a następnie spacerowanie w takim zestawie przez kilka godzin. W ten sposób buty lekko się rozejdą i łatwiej dopasują się do długości i szerokości stóp. Świetnym rozwiązaniem są również środki profesjonalne dostępne w sklepach obuwniczych. Wystarczy kupić piankę lub spray, nanieść preparat od środka na miejsce sprawiające dyskomfort, a następnie nosić obuwie przynajmniej przez pół godziny. Skóra buta stanie się elastyczniejsza i dopasuje do kształtu stopy.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy jak wybrać płaszcz damski na jesień i zimę oraz przedstawiamy rodzaje majtek damskich.

Dodaj komentarz
Sprawdź też