Degażowanie włosów – na czym polega?

Degażowanie włosów - na czym polega?

Na czym polega degażowanie włosów i jaki daje efekt?

Degażowanie włosów to zabieg fryzjerski polegający na podcinaniu pasm przy użyciu specjalnych nożyczek z ząbkowanymi ostrzami, nazywanych degażówkami. Ich cechą charakterystyczną są ząbki z jednej strony oraz proste ostrza z drugiej. Mają one za zadanie przerzedzić włosy, a nie ciąć je w linii prostej, dlatego jest to metoda, która sprawdzi się szczególnie w przypadku osób z gęstymi, grubymi pasmami, trudnymi do ułożenia. Jakie więc są zalety i wady degażowania włosów? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Degażowanie włosów – co to znaczy?

Degażowanie włosów, inaczej nazywane efilowaniem, to zabieg fryzjerski, który polega na przerzedzaniu włosów specjalnymi nożyczkami z ząbkowanymi ostrzami. Jest to metoda najczęściej stosowana w przypadku osób z bardzo gęstymi pasmami, które nie chcą się układać. Co warte odnotowania, degażówki nie tną włosów, lecz łamią je na wybranej długości, przez co jest to metoda kontrowersyjna. Jej nieumiejętne stosowanie może prowadzić do rozdwajania końcówek i zniszczenia pasm, dlatego ważne jest, aby efilowanie przeprowadzał wykwalifikowany profesjonalista.

Degażowanie włosów – dla kogo jest?

Degażowanie włosów to metoda, która wzbudza wiele kontrowersji. W rzeczywistości degażówki wyłamują włosy, zamiast je ucinać, co sprzyja rozdwajaniu się końcówek. Wobec tego, jest to zabieg, z którego nie powinny korzystać osoby o cienkich, łamliwych i zniszczonych pasmach. Są jednak osoby, dla których efilowanie będzie dobrą metodą. Zaliczamy do nich przede wszystkim posiadaczy grubych, gęstych i falowanych kosmyków, u których degażówki poprawią skręt. Oprócz tego, degażowanie sprawi, że fryzura będzie się lepiej układała, a dodatkowo będzie wyglądała na lżejszą. Warto także pamiętać, że nawet w przypadku grubych i gęstych włosów, to fryzjer powinien zdecydować, czy efilowanie będzie dobrym pomysłem.

Efilowanie włosów – zalety

Do największych zalet degażowania zaliczamy:

  • utratę objętości włosów, dzięki czemu pasma ładniej się układają,
  • łatwiej modelować włosy,
  • łatwiej uzyskać docelową fryzurę,
  • włosy wyglądają lżej,
  • włosy szybciej schną po myciu.

Efilowanie włosów – wady

Do największych wad degażowania zaliczamy:

  • efilowanie może prowadzić do rozdwajania końcówek,
  • efilowanie może być przyczyną kruchości i łamliwości pasm,
  • efilowanie może przerzedzać włosy.

Degażowanie a cieniowanie

Czym różni się degażowanie od cieniowania? Efilowanie polega na przerzedzeniu pasm na całej długości, ponieważ wykorzystywane podczas tego zabiegu nożyczki łamią włosy, zamiast je przycinać, zaś podczas cieniowania kosmyki są skracane na wybranym obszarze. Dodatkowo, do degażowania używa się degażówek, a do cieniowania klasycznych nożyczek. Warty odnotowania jest także inny zabieg, a konkretniej mówiąc pikowanie włosów. Polega on na tym, że fryzjer przycina pasma w różnych miejscach, co powoduje, że kosmyki bliżej głowy są dłuższe, natomiast z wierzchu są krótsze. W ten sposób włosy tracą na objętości, ale nie są łamane, jak w przypadku degażowania.

Degażowanie włosów w domu

Degażowanie włosów w domu jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. Gdy nie ma się odpowiednio dużo wprawy, łatwo w ten sposób zniszczyć pasma i pogorszyć ich kondycję, w wyniku czego fryzura nie będzie wyglądała zbyt efektownie. Jeżeli jednak mamy doświadczenie w podcinaniu włosów, możemy spróbować metody efilowania.

Po wykonaniu zabiegu degażowania włosów dobrym pomysłem jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację kosmyków. W tym celu warto użyć dobrej jakości odżywki oraz maski, aby wzmocnić zniszczone pasma.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi prezentujemy najmodniejsze fryzury dla blondynek oraz wyjaśniamy jak stosować olejek jaśminowy na włosy.

Dodaj komentarz
Sprawdź też