Najlepsze polskie kryminały – TOP 5 książek które warto przeczytać

Najlepsze polskie kryminały top 5 książek

Najlepsze polskie książki z kategorii kryminały – TOP 5 pozycji

Lubisz godzinami zatapiać się w lekturze? Skomplikowane zagadki, tajemnice do rozwiązania, i ten przyjemny dreszczyk emocji – to jest to, co charakteryzuje książki z kategorii kryminały. Jest to nie tylko źródło rozrywki, ale i idealny sposób na pobudzenie wyobraźni, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu najlepszych polskich kryminałów wybranych przez naszą redakcję! Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po te tytuły, czas najwyższy nadrobić zaległości. Zapraszamy do krótkiej lektury!

1. Trylogia o prokuratorze Szackim – autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego

„Uwikłanie”, „Ziarno Prawdy” i „Gniew” to trzy podstawowe tytuły jakie powinny znaleźć się w kolekcji lektur każdego fana książek kryminalnych. W każdym z nich głównym bohaterem jest prokurator Teodor Szacki, zmagający się z trudami swej profesji. Wszystkie postacie występujące w trylogii są niezwykle wiarygodne, w wyniku czego mamy wrażenie jakby historia działa się naprawdę. W lekturach Zygmunta Miłoszewskiego na próżno szukać nonsensownych zachować, do jakich przyzwyczaiły nas kryminały z niższej półki, co pozwala wczuć się w rolę. W „Uwikłaniu”, „Ziarnie Prawdy” i „Gniewie” postacie pobudzają emocje, dają się lubić, wzbudzają strach, lub niechęć, czym spełniają powierzoną sobie rolę. Każda z tych pozycji trzyma w napięciu, zaskakuje, i pobudzają czytelnika do myślenia nieprzewidywalnymi zwrotami akcji.

2. Żmijowisko – autorstwa Wojciecha Chmielarza

Akcja rozgrywa się w niewielkiej wsi o nazwie Żmijowisko, otoczonej przepięknymi lasami i jeziorami. Co roku, na wakacje do wioski przyjeżdża grupa przyjaciół wraz ze swoimi rodzinami, aby odreagować stres związany z trudami życia codziennego. Imprezom towarzyszom alkohol, narkotyki, i niebezpieczne zabawy, które pewnego dnia przeradzają się w coś więcej. Podczas biesiadowania jedna z osób próbuje utopić drugą, w wyniku czego dochodzi do dużej awantury. Na jaw zaczynają wychodzić urazy skrywane przez osoby uczestniczące w imprezie, a w między czasie ginie córka jednej z par, której nie udaje się odnaleźć. Po upływie pewnego czasu na miejsce wraca ojciec dziewczynki, który stara się ją odnaleźć. Cała lektura trzyma w napięciu, a język w jakim jest napisana sprawia, że czytelnik emocjonuje się każdym kolejnym posunięciem. Postaci napisane przez Wojciecha Chmielarza są wiarygodne, i zachowują się w sposób rozważny co zachęca do czytania kolejnych stron.

3. Behawiorysta – autorstwa Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz to jeden z bardziej znanych pisarzy powieści kryminalnych, dlatego jego pozycji nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. „Behawiorysta” to historia kryminalna, zahaczająca momentami o thriller, w której zamachowiec przejmuje przedszkole, a jego zakładnikami stają się dzieci oraz wychowawcy. Cała sytuacja jest transmitowana na żywo w internecie, a sprawca nie stawia żadnych żądań. Policja w tej trudnej sytuacji zwraca się o pomoc do byłego funkcjonariusza Gerarda Edlinga, który został zwolniony ze służby. Jest on specjalistą komunikacji niewerbalnej i świetnie czyta emocje ludzkie, przez co staje się ostatnią deską ratunku. Wszystkie historie przedstawione w „Behawioryście” wciągają czytelnika, i zaskakują go kolejnymi wydarzeniami. Postacie skłaniają do refleksji, oraz wzbudzają emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne. „Behawiorystę” tak samo jak pozostałe powieści Remigiusza Mroza czyta się z zapartym tchem, czekają na kolejną stronę.

4. Ludzkie ZOO – autorstwa Marka Krajewskiego

Fabuła dzieje się w mrocznym, przedwojennym Wrocławiu, a głównym bohaterem jest Eberhard Mock, czyli policjant zagłębiający się w tajemnice miasta. „Ludzkie ZOO” to pozycja dla osób lubiących mroczny klimat, w którym czytelnik zagłębia się w brudne miasto, przesiąknięte złem. Czytając powieść towarzyszymy głównemu bohaterowi w rozwiązywaniu kolejnych spraw i dochodzeniu do prawdy. Jest to kolejna pozycja Marka Krajewskiego opisująca śledztwa prowadzone przez Eberharda Mocka, a sądząc po zainteresowaniu czytelników, nie ostatnia.

5. Martwe popołudnie – autorstwa Mariusza Czubaja

„Martwe popołunie” to pierwszy tom wśród powieści kryminalnych opowiadających historię byłego policjanta Marcina Hłaski. Akcja rozgrywa się wokół morderstwa parlamentarzysty, które rodzi strach i domysły wśród sejmowych kolegów zamordowanego. Detektyw Marcin Hłaska rozpoczyna poszukiwania zaginionego dziennikarza, wkraczając tym samym do ciemnych zakamarków, mrocznej Warszawy. Tam czeka na niego zaskakujące zwroty akcji, brudne uwikłania polityków, i porachunki z którymi będzie musiał się zmierzyć. „Martwe popołunie” napisane przez Mariusza Czubaja angażuje czytelnika poprzez pierwszoosobową narrację, pobudzając jego emocje, i zachęcając do czytania kolejnych stron. Sprawny język sprawia że fabuła angażuje, i ciekawi.