Najlepsze polskie książki z kategorii kryminały – TOP 5 pozycji
Lubisz godzinami zatapiać się w lekturze? Skomplikowane zagadki, tajemnice do rozwiązania, i ten przyjemny dreszczyk emocji – to jest to, co charakteryzuje książki z kategorii kryminały. Jest to nie tylko źródło rozrywki, ale i idealny sposób na pobudzenie wyobraźni, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu najlepszych polskich kryminałów wybranych przez naszą redakcję! Jeżeli więc zapoznaliście się już z wpisem w którym polecamy książki które warto przeczytać zanim zostaną zekranizowane, a jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po te tytuły, czas najwyższy nadrobić zaległości. Gorąco zapraszamy do krótkiej lektury – sprawdźcie najciekawsze kryminały które dla Was przygotowaliśmy!
1. Trylogia o prokuratorze Szackim – autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego
“Uwikłanie”, “Ziarno Prawdy” i “Gniew” to trzy podstawowe tytuły jakie powinny znaleźć się w kolekcji lektur każdego fana książek kryminalnych. W każdym z nich głównym bohaterem jest prokurator Teodor Szacki, zmagający się z trudami swej profesji. Wszystkie postacie występujące w trylogii są niezwykle wiarygodne, w wyniku czego mamy wrażenie jakby historia działa się naprawdę. W lekturach Zygmunta Miłoszewskiego na próżno szukać nonsensownych zachować, do jakich przyzwyczaiły nas kryminały z niższej półki, co pozwala wczuć się w rolę. W “Uwikłaniu”, “Ziarnie Prawdy” i “Gniewie” postacie pobudzają emocje, dają się lubić, wzbudzają strach, lub niechęć, czym spełniają powierzoną sobie rolę. Każda z tych pozycji trzyma w napięciu, zaskakuje, i pobudzają czytelnika do myślenia nieprzewidywalnymi zwrotami akcji.
2. Żmijowisko – autorstwa Wojciecha Chmielarza
Akcja rozgrywa się w niewielkiej wsi o nazwie Żmijowisko, otoczonej przepięknymi lasami i jeziorami. Co roku, na wakacje do wioski przyjeżdża grupa przyjaciół wraz ze swoimi rodzinami, aby odreagować stres związany z trudami życia codziennego. Imprezom towarzyszom alkohol, narkotyki, i niebezpieczne zabawy, które pewnego dnia przeradzają się w coś więcej. Podczas biesiadowania jedna z osób próbuje utopić drugą, w wyniku czego dochodzi do dużej awantury. Na jaw zaczynają wychodzić urazy skrywane przez osoby uczestniczące w imprezie, a w między czasie ginie córka jednej z par, której nie udaje się odnaleźć. Po upływie pewnego czasu na miejsce wraca ojciec dziewczynki, który stara się ją odnaleźć. Cała lektura trzyma w napięciu, a język w jakim jest napisana sprawia, że czytelnik emocjonuje się każdym kolejnym posunięciem. Postaci napisane przez Wojciecha Chmielarza są wiarygodne, i zachowują się w sposób rozważny co zachęca do czytania kolejnych stron.
3. Behawiorysta – autorstwa Remigiusza Mroza
Remigiusz Mróz to jeden z bardziej znanych pisarzy powieści kryminalnych, dlatego jego pozycji nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. „Behawiorysta” to historia kryminalna, zahaczająca momentami o thriller, w której zamachowiec przejmuje przedszkole, a jego zakładnikami stają się dzieci oraz wychowawcy. Cała sytuacja jest transmitowana na żywo w internecie, a sprawca nie stawia żadnych żądań. Policja w tej trudnej sytuacji zwraca się o pomoc do byłego funkcjonariusza Gerarda Edlinga, który został zwolniony ze służby. Jest on specjalistą komunikacji niewerbalnej i świetnie czyta emocje ludzkie, przez co staje się ostatnią deską ratunku. Wszystkie historie przedstawione w „Behawioryście” wciągają czytelnika, i zaskakują go kolejnymi wydarzeniami. Postacie skłaniają do refleksji, oraz wzbudzają emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne. „Behawiorystę” tak samo jak pozostałe powieści Remigiusza Mroza czyta się z zapartym tchem, czekają na kolejną stronę.
4. Ludzkie ZOO – autorstwa Marka Krajewskiego
Fabuła dzieje się w mrocznym, przedwojennym Wrocławiu, a głównym bohaterem jest Eberhard Mock, czyli policjant zagłębiający się w tajemnice miasta. „Ludzkie ZOO” to pozycja dla osób lubiących mroczny klimat, w którym czytelnik zagłębia się w brudne miasto, przesiąknięte złem. Czytając powieść towarzyszymy głównemu bohaterowi w rozwiązywaniu kolejnych spraw i dochodzeniu do prawdy. Jest to kolejna pozycja Marka Krajewskiego opisująca śledztwa prowadzone przez Eberharda Mocka, a sądząc po zainteresowaniu czytelników, nie ostatnia.
5. Martwe popołudnie – autorstwa Mariusza Czubaja
„Martwe popołunie” to pierwszy tom wśród powieści kryminalnych opowiadających historię byłego policjanta Marcina Hłaski. Akcja rozgrywa się wokół morderstwa parlamentarzysty, które rodzi strach i domysły wśród sejmowych kolegów zamordowanego. Detektyw Marcin Hłaska rozpoczyna poszukiwania zaginionego dziennikarza, wkraczając tym samym do ciemnych zakamarków, mrocznej Warszawy. Tam czeka na niego zaskakujące zwroty akcji, brudne uwikłania polityków, i porachunki z którymi będzie musiał się zmierzyć. „Martwe popołunie” napisane przez Mariusza Czubaja angażuje czytelnika poprzez pierwszoosobową narrację, pobudzając jego emocje, i zachęcając do czytania kolejnych stron. Sprawny język sprawia że fabuła angażuje, i ciekawi.