Jak stosować plastry antykoncepcyjne?
Plastry antykoncepcyjne to świetna alternatywa dla tabletek. Jest to jedna z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych metod zapobiegania ciąży. Wystarczy nakleić je na ramię, a składniki hormonalne zostaną dostarczone do organizmu przez skórę. Jakie więc mają wady i zalety? Jak dokładniej działają plastry antykoncepcyjne i czy w Polsce można kupić je bez recepty? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Plastry antykoncepcyjne – co to takiego?
Plastry antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod antykoncepcji hormonalnej, która polega na przyklejeniu do powierzchni skóry plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, stanowiące odpowiednik żeńskich hormonów płciowych. Plastry antykoncepcyjne łączą w sobie etynyloestradiol, który jest odpowiednikiem estrogenu oraz norelgestromin, który jest pochodną progesteronu.
Plastry antykoncepcyjne – jak działają?
Przyklejony plaster antykoncepcyjny uwalnia do skóry hormony odpowiadające owulacji, w wyniku czego dochodzi do zagęszczenia śluzu oraz utworzenia czopa zamykającego szyjkę macicy, a tym samym utrudnia to migrację plemników i ich zagnieżdżenie w macicy. Taki proces jest możliwy dzięki blokowaniu skoku lutropiny wydzielanej przez przysadkę mózgową. Dodatkowo, plastry antykoncepcyjne zwalniają transport jajowodowy, przez co wydłuża się czas w jakim dochodzi do kontaktu plemników z komórką jajową. Ponadto, podane w taki sposób gestageny zmniejszają ich negatywny wpływ na wątrobę, w związku z czym jest to świetna alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych.
Plastry antykoncepcyjne – skuteczność
Jak skuteczne są plastry antykoncepcyjne? Prawidłowo przyklejone plastry antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Ich działanie jest określane na podstawie wskaźnika Pearla, który wskazuje, ile spośród 100 kobiet zaszło w ciążę stosując konkretną metodę antykoncepcji w ciągu roku. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych można liczyć na skuteczność na poziomie 0.5 – 0.7 co oznacza, że maksymalnie 1 kobieta spośród 100 zaszła w ciążę. Na tej podstawie można stwierdzić, że plastry są bardzo skuteczną metodą antykoncepcji. Tak więc, im ściślej przestrzega się zaleceń dotyczących stosowania plastrów antykoncepcyjnych, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Plastry antykoncepcyjne – skutki uboczne
Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych może wiązać się z podobnymi skutkami ubocznymi, jak podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Zaliczamy do nich między innymi wzrost masy ciała, spadek libido, wahania nastroju, trądzik, nudności, wymioty, bóle głowy, biegunki, bóle brzucha, tkliwość piersi oraz plamienia w czasie trwania cyklu. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków wymienione skutki uboczne powinny ustąpić po upływie 3 cykli.
Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?
Plaster antykoncepcyjny należy przykleić na czystą, nieowłosioną i suchą skórę. Dodatkowo, plaster powinno się mocno docisnąć, tak aby brzegi przylegały do skóry, a nie odstawały. W obszarze, w którym został umieszczony nie powinno się stosować kosmetyków, ponieważ ich działanie może doprowadzić do odklejenia się plastra. Możemy je przykleić do:
- ramion,
- brzucha,
- pośladków,
- górnej części pleców.
Plaster antykoncepcyjny – jak stosować?
Plastry antykoncepcyjne powinno zmieniać się co 7 dni. Ich używanie należy rozpocząć już w 1 dniu cyklu, czyli w 1 dniu krwawienia miesięcznego, o ile nie była wcześniej stosowana antykoncepcja hormonalna. Następny plaster powinno się przykleić 8 dnia, pamiętając, aby wcześniej usunąć poprzedni plaster. W ten sposób należy postępować 3 tygodnie, a po ich upływie powinno się zrobić 7-dniową przerwę, w trakcie której powinno się rozpocząć krwawienie. Warto również zaznaczyć, że ochrona antykoncepcyjna jest utrzymywana 48 godzin, tak więc jeżeli zapomnimy zmienić plaster antykoncepcyjny, będziemy mieli na to właśnie tyle czasu.
Plastry antykoncepcyjne – ceny i dostępność
W Polsce plastry antykoncepcyjne są sprzedawane wyłącznie na receptę, tak samo jak inne środki antykoncepcji hormonalnej. Opakowanie 3 plastrów kosztuje od 40 zł do 100 zł, w zależności od wybranego producenta.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy co to jest zębiak oraz prezentujemy sposoby na podkręcenie metabolizmu.