Jakie ogrodzenie wybrać – ogrodzenia nowoczesne i tradycyjne

Jakie ogrodzenie wybrać – ogrodzenia nowoczesne i tradycyjne

Nie da się ukryć, że ogrodzenie własnej posesji jest niezwykle istotną kwestią. Otóż ogrodzenia mają zapewniać nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również wpływać na walory estetyczne. Wobec tego, szczęśliwi posiadacze domów z ogrodem, stają przed niezwykle trudnym wyborem, gdyż na rynku obecnie dostępne jest tysiące różnych ogrodzeń. Niemniej jednak największe dylematy pojawiają się przy podjęciu decyzji odnośnie tego, czy lepiej sprawdzi się ogrodzenie tradycyjne, czy może jednak nowoczesne. Tak więc, które wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Wybór ogrodzenia z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to właśnie ono będzie przez długi czas stanowiło ozdobę i zabezpieczenie naszej posesji. Tak więc, by wybrać idealne ogrodzenie, trzeba zastanowić się jaką ma ono pełnić funkcje. Może ono wytyczać granice działki, ale także zapewniać prywatność. To właśnie funkcja ogrodzenia, będzie miała decydujący wpływ na jego ostateczny kształt. Co więcej trzeba wziąć pod uwagę również to, by wybrane przez nas ogrodzenie wpasowało się w ogólną architekturę budynku, a nawet rodzaju elewacji. Kolejną istotną kwestią jest dopasowanie ogrodzenia do wielkości działki- zbyt pokaźnych rozmiarów ogrodzenie, przy niewielkiej działce może wyglądać wręcz karykaturalnie, podobnie zresztą działa to w drugą stronę. Nie można pominąć również tego, by styl ogrodzenia dopasował się również do ogólnego charakteru sąsiedztwa.

Ogrodzenie nowoczesne czy tradycyjne

Decydując się na ogrodzenie nowoczesne lub tradycyjne, trzeba przede wszystkim uwzględnić styl wybudowanego domu, a także styl najbliższego otoczenia. Tak więc w pierwszej kolejności należy zastanowić się, do jakiego, z wyżej wymienionych styli, pasuje nasz dom. Wówczas wybór jednego z ogrodzeń okaże się o wiele łatwiejszy. Warto zaznaczyć, że nowoczesne domy utrzymane są najczęściej w schemacie minimalizmu i swoistej surowości. Wobec tego idealnym dopasowaniem będą ogrodzenia panelowe czy też palisadowe wykonane z metalu. Niemniej jednak, jeśli podczas budowy domu postawiliśmy na tradycję, wówczas ogrodzenia drewniane lub betonowe będą z nim świetnie współgrać.

Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe- ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe wykonane z aluminium są jednym z najpopularniejszych obecnie typów nowoczesnych ogrodzeń. Co więcej do najważniejszych zalet tego ogrodzenia zalicza się jego niska cena, która świetnie idzie w parze z materiałami wysokiej jakości. Warto również zaznaczyć, że aluminiowe ogrodzenia panelowe są niezwykle łatwe w montażu. Składają się one bowiem z odpowiednio dobranych paneli, a także stalowych drutów, które tworzą konstrukcję. Panele te są estetyczne i niezwykle trwałe, a także dają możliwość ich personalizacji i dopasowania do własnych potrzeb.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe- ogrodzenie palisadowe

Ogrodzenie palisadowe jest drugim, najpopularniejszym typem ogrodzeń. Ich konstrukcję stanowią palisadowe moduły, a ich wygląd jest bez wątpienia nowoczesny i estetyczny. Przęsła podczas montażu ogrodzeń palisadowych można montować zarówno poziomo jak i pionowo, co daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji. Warto również wspomnieć, że ze względu na dość prostą konstrukcję, ogrodzenia te charakteryzuje niesamowicie łatwy montaż, a stalowe moduły są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Ogrodzenia tradycyjne

Ogrodzenia tradycyjne również są na rynku dość popularne i można wyróżnić ich następujące rodzaje:

  • drewniane płoty – obecnie spotyka się tego typu ogrodzenia w formie drewnianych paneli, co pozwala na ich szybki i skuteczny montaż. Niemniej jednak stanowią one świetne dopełnienie posesji, która również została utrzymana w tradycyjnym stylu. Ogrodzenia te wymagają odpowiedniej impregnacji, by mogły zachować swój wygląd jak najdłużej.
  • betonowe płoty – to również typ ogrodzenia tradycyjnego, które montowane jest na przęsłach. W ramach ogrodzeń betonowych, można wyróżnić różnorodne ich kształty oraz style. Ze względu na zastosowane materiały, są one niezwykle trwałe.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom,  w której między innymi przedstawiamy najlepsze pomysły na kwietniki ogrodowe oraz podpowiadamy jakie warzywa posadzić latem i jesienią.

Dodaj komentarz
Sprawdź też