Metabolizm – definicja i sposoby na jego podkręcenie

Metabolizm - definicja i sposoby na jego podkręcenie

Jak podkręcić metabolizm?

Niestety, nie ma złotego środka umożliwiającego schudnięcie z dnia na dzień kilkunastu kilogramów. Każdy organizm jest w stanie redukować tkankę tłuszczową w określonym dla niego tempie. Niekiedy jednak idzie nam znacznie wolniej niż jest to możliwe, a jedną z przyczyn może być zbyt wolny metabolizm, który odkłada przyjmowane kalorie, zamiast je spalać. I choć może być to bardzo demotywujące, to nie musimy od razu załamywać rąk – wszak istnieje szereg prostych sposobów, aby to zmienić. Jak więc skutecznie i szybko podkręcić metabolizm? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Metabolizm – co to takiego?

Metabolizm jest to ogół zachodzących w organizmie reakcji, prowadzących do pozyskania składników odżywczych z pożywienia i wykorzystania ich do podtrzymania procesów życiowych. Co to konkretniej znaczy? Oznacza to, że składniki odżywcze, które dostarczamy organizmowi, są rozkładane do elementów budulcowych, podczas czego jest wydzielana energia. Następnie elementy budulcowe wraz z energią są wykorzystywane do budowy makrocząsteczek i zachodzenia procesów życiowych.

Metabolizm dzieli się również na anabolizm i katabolizm. I tak anabolizm zużywa energię w wyniku czego z cząsteczek budulcowych powstają makrocząstki, zaś katabolizm polega na rozpadzie makrocząstek na mniejsze elementy, w wyniku czego powstaje energia. Są to pojęcia ściśle ze sobą powiązane, gdyż procesy anaboliczne zachodzą dzięki energii pochodzącej z procesów katabolicznych. I choć metabolizm jest uwarunkowany genetycznie, to warto zaznaczyć, że można na niego efektywnie wpłynąć, wdrażając długofalowe zmiany, obejmujące dietę, aktywność fizyczną i higieniczny tryb życia.

Najlepsze sposoby na podkręcenie metabolizmu

Dieta jest jednym z najważniejszych elementów podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Ta powinna spełniać różne role i być dostosowana do potrzeb organizmu konkretnej osoby. Gdy jednak zauważamy, że metabolizm stoi na przeszkodzie w drodze do uzyskania wymarzonej figury, możemy go nieco przyspieszyć. W tym celu w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów takich jak:

  • Kawa – wysoka zawartość kofeiny przyspiesza procesy metaboliczne, dlatego warto spożywać ją zwłaszcza przed aktywnością fizyczną. Pamiętajmy jednak, aby była to kawa bez śmietanki i cukru, które dostarczają zbędne kalorie, a tym samym niwelują efekt działania samej kofeiny.
  • Zielona herbata – jest to zdrowsza alternatywa kawy, która zawiera szereg składników pozytywnie wpływających na organizm oraz teinę, czyli związek, który pod względem struktury chemicznej jest identyczny z kofeiną.
  • Ostre przyprawy – wysoka zawartość kapsaicyny odpowiada nie tylko za ostry smak, ale również podnosi temperaturę ciała, a tym samym przyspiesza przemianę materii w organizmie.
  • Woda – utrzymanie odpowiedniego tempa metabolizmu nie będzie możliwe, jeżeli nie będziemy dostarczali organizmowi wystarczającej ilości wody. Ta bowiem bierze udział w wielu procesach przemiany materii, dlatego tak istotne jest jej regularne spożywanie.

Domowe sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Gdy sama poprawa jadłospisu nie wystarcza, w celu przyspieszenia metabolizmu możemy dodatkowo wdrożyć następujące czynniki:

  • Zadbajmy o odpowiednią ilość snu – gdy jesteśmy niewyspani, organizm pracuje na wolniejszych obrotach i domaga się większej ilości jedzenia, a na dodatek wolniej je trawi i metabolizuje jego składniki. Musimy więc zadbać o właściwą ilość snu, tak aby nie dopuszczać do nadmiernego przemęczenia.
  • Uprawiajmy sport – regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na przemianę materii, zwłaszcza jeżeli jest dopasowana do możliwości naszego organizmu. Musimy zatem pamiętać o wykonywaniu treningu minimum kilka razy w tygodniu, co wspomoże i pobudzi procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.
  • Stosujmy trening interwałowy – aktywność fizyczna o zmiennej intensywności wpływa bardzo korzystnie na metabolizm. Możemy więc wykonywać tak zwany trening interwałowy, polegający na tym, że wykonuje się go w rundach, pomiędzy którymi wprowadzane są lżejsze ćwiczenia, na przykład marsz albo trucht.
  • Jedzmy mniej, ale częściej – zjedzenie 6 posiłków o mniejszej objętości, wpłynie zdecydowanie lepiej na metabolizm, niż zjedzenie 3 dużych posiłków. Dlaczego? Ponieważ jedząc częściej, wydatkujemy większe ilości energii, a tym samym procesy metaboliczne przebiegają szybciej.
  • Jedzmy więcej warzyw – duża ilość błonnika zawartego w warzywach reguluje pracę kwasów żółciowych oraz wpływa pozytywnie perystaltykę jelit, a tym samym przyspiesza metabolizm.
  • Spożywajmy więcej białka – w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć białka o różnym pochodzeniu, wliczając w to zarówno białko zwierzęce, jak i roślinne. Proteiny są bowiem niezwykle ważnym budulcem w organizmie, a przy okazji przyspieszają tempo przemiany materii.
  • Znajdźmy czas na relaks – prawidłowo pracujący organizm, to ten zrelaksowany i wypoczęty. Pamiętajmy więc, że przewlekły stres powoduje wzrost wydzielania adrenaliny i kortyzolu, które skutecznie utrudniają redukcję tkanki tłuszczowej i powodują odkładanie się tłuszczu trzewnego w okolicach brzucha. Aby temu zapobiec, możemy zatem wykorzystać techniki relaksacyjne oraz jogę, które pomogą odzyskać wewnętrzny spokój.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie,  w której między innymi wyjaśniamy co to jest zębiak oraz prezentujemy świąteczne przyprawy dla zdrowia.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Świąteczne przyprawy dla zdrowia
Czytaj dalej

Świąteczne przyprawy dla zdrowia

Lubisz zapach świątecznych przypraw? Okazuje się, że nie tylko dają piękny aromat, ale również pomagają organizmowi. Zobacz, na…