Mleko bez laktozy – czy jest zdrowe?
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się mleko bez laktozy, które obecnie kupimy niemal w każdym sklepie spożywczym. Jest to świetna alternatywa dla zwykłego mleka, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z nietolerancją pokarmową. Czy to jednak oznacza, że każdy powinien je spożywać? Czy mleko bez laktozy jest zdrowe? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Co to jest laktoza?
Najprościej mówiąc, laktoza to cukier występujący w produktach mlecznych. Jest to związek, który nadaje mleku słodki smak, choć jednocześnie sama laktoza jest mniej słodka od glukozy i sacharozy.
Niestety, statystyki wskazują, że około 80% społeczeństwa w wieku dorosłym nie trawi laktozy, przez co zmaga się z jej nietolerancją. Dlaczego? Powodów może być wiele. Najczęściej jednak nietolerancja laktozy jest chorobą dziedziczną i dotyczy głównie osób dorosłych. Zdarza się również, że ma charakter nabyty, czego przyczyną jest uszkodzenie nabłonka i kosmków jelitowych, wytwarzających ten cukier złożony. Oprócz tego, nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie niektórych leków może działać drażniąco na ściany jelita, w wyniku czego ich spożywanie może powodować przejściową nietolerancję tego związku.
Niezależnie od tego, co jest przyczyną nietolerancji laktozy, jest sposób, aby ograniczyć ten związek w codziennym jadłospisie. W tym celu należy wybierać produkty bez laktozy, które w dzisiejszych czasach są dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym.
Mleko bez laktozy – kto powinien po nie sięgać?
Mleko i produkty jego pochodzenia bez laktozy będą idealnym wyborem dla osób, które zmagają się z nietolerancją tego związku. Pozwala im to spożywać między innymi nabiał, który jest nieocenionym źródłem wapnia, niezbędnego do prawidłowego rozwoju i stanu kości oraz zębów. Oprócz tego warto wiedzieć, że aby ludzki organizm mógł przyswoić laktozę, musi wcześniej rozłożyć ją na cukry proste. Do tego niezbędna jest laktaza, czyli enzym wytwarzany w nabłonku jelita cienkiego. Niestety, wraz z wiekiem jego stężenie maleje, a u dorosłych osób wynosi zaledwie 10%. To powoduje, że po wypiciu mleka lub spożyciu produktów jego pochodzenia, mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do tych najczęstszych zaliczamy przede wszystkim:
- niestrawność,
- gazy,
- wzdęcia,
- zgagę,
- biegunkę.
W niektórych przypadkach, wypicie mleka z laktozą może wywołać również ciężkie reakcje alergiczne. W tym wypadku świetną alternatywą jest więc mleko bez laktozy, które nie powoduje dyskomfortu ze strony układu pokarmowego, a dodatkowo dostarcza taką samą dawkę wapnia.
Mleko bez laktozy a zdrowie
Zdania na temat mleka bez laktozy są podzielone. Z jednej strony, dietetycy zgodnie twierdzą, że mleko bez laktozy jest bezpieczne dla zdrowia, a dodatkowo świetnie uzupełnia wapń u osób z nietolerancją tego związku. Z drugiej strony, całkowita nietolerancja laktozy jest wrodzona i występuje dość rzadko, a przecież tylko takie osoby muszą całkowicie unikać produktów zawierających ten związek, ponieważ regularne picie tradycyjnego mleka powoduje, że organizm nawet w późniejszym wieku produkuje laktazę, która jest niezbędna do trawienia laktozy. Wobec tego, produkty mleczne bez laktozy powinny spożywać przede wszystkim osoby, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego po spożyciu produktów zawierających laktozę. W innym wypadku, organizm może oduczyć się radzenia sobie z tym dwucukrem.
Czy cukrzyk może pić mleko bez laktozy?
Niestety, mleko bez laktozy nie jest pozbawione cukru. To właśnie dlatego osoby cierpiące na stan podcukrzycowy lub cukrzycę nie powinny nadużywać w diecie nabiału pozbawionego tego związku. Co ważne, zazwyczaj takie produkty mają również wyższy indeks glikemiczny niż nabiał tradycyjny, ponieważ enzymy trawienne powodują rozpad laktozy na glukozę i galaktozę, a nie jej zniknięcie.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dieta, w której między innymi przedstawiamy najzdrowsze mleko roślinne, podpowiadamy jakie właściwości mają suszone owoce oraz opisujemy co charakteryzuje kuchnię indyjską.