Jakie właściwości ma lubczyk?
Wszystkie kobiety wiedzą, że lubczyk dodany do rosołu może zdziałać cuda nawet z największymi twardzielami emocjonalnymi. Jednak ma również wiele innych zastosowań. Zobacz, jak drogocennym składnikiem w Twoim życiu może okazać się lubczyk.
Nasi przodkowie uważali tę roślinę za magiczną. Dzisiaj oprócz tego, że lubczyk dodaje wspaniałego aromatu i smaku naszym potrawom ma również wiele zastosowań leczniczych. W medycynie naturalnej jest bowiem uważany za składnik wspierający pracę układu moczowego i pokarmowego.
Rozwiązanie problemów zdrowotnych
Lubczyk warto dodawać do dań ciężkostrawnych, gdyż hamuje nadmierną fermentację w jelitach i ułatwia trawienie. Szczególnie drogocenną częścią lubczyku jest jego korzeń. Wywar z korzenia lubczyku pomaga w leczeniu nerek oraz infekcji dróg moczowych. Nasze babcie używały lubczyku jako syropu wykrztuśnego. Będzie zatem idealnym uzupełnieniem leków podczas problemu z zapaleniami górnych dróg oddechowych. Podczas kuracji wywarami z lubczyku należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów.
Roślina młodości
Średniowieczni podróżnicy stosowali lubczyk do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z butów, a wywar z korzenia i liści używali jako dezodorantu. Dzisiaj lubczyk stosuje się przy produkcji perfum i kosmetyków do kąpieli. Olejek lubczykowy jest stosowany podczas przygotowania naturalnego mydła. Z tej rośliny stworzysz domowe maści, które skutecznie poprawią wygląd Twojej cery. Zawarte w nim antyoksydanty ochronią cerę, przed powstawaniem zmarszczek i i innymi objawami starzenia.
Naturalny afrodyzjak
Od wielu pokoleń lubczyk uznawany jest za roślinę miłości, naturalny afrodyzjak. Niegdyś wplatano go w ślubne wianki, aby zapewnić parze młodej szczęście i długotrwały związek. W praktyce działa pobudzająco ze względu na zawarte kwiatach, liściach oraz łodydze olejki eteryczne, żywice oraz kumaryny, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pozytywnie wpływa na pobudzenie pożądania.
Lubczyk w kuchni
Warto wiedzieć, że lubczyk stanowi podstawę przyprawy maggi, a także wielu kostek bulionowych. Świeży lubczyk potrafi nadać potrawom wspaniały smak i aromat. Ta roślina idealnie sprawdzi się w kuchni szczególnie jako dodatek do sosów, dań rybnych, mięsnych i warzywnych. Włosi z uwielbieniem dodają go do sosów pomidorowych. Nie należy jednak przesadzać z ilością dodawanego lubczyku, ponieważ ma intensywny smak i może zdominować nasze danie.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dieta, w której między innymi prezentujemy tradycyjną kuchnię indyjską oraz wyjaśniamy jak niedobór snu wpływa na emocje.