Jakie właściwości mają suszone owoce? Czy warto je jeść?

Jakie właściwości mają suszone owoce? Czy warto je jeść?

Suszone owoce – jakie mają właściwości?

Suszone owoce to produkty, które zostały całkowicie pozbawione zawartości wody. Te są świetną alternatywą dla świeżych odpowiedników, zwłaszcza w trakcie chłodniejszych miesięcy, gdy nie są dostępne owoce sezonowe. Ich ogromną zaletą jest wysoka zawartość błonnika, soli mineralnych i witamin, które powodują, że te stają się istotnym elementem zdrowego i zróżnicowanego jadłospisu. Kiedy więc warto jeść suszone owoce i kto powinien ich unikać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Jakie są najchętniej wybierane suszone owoce?

W dzisiejszych czasach dostępne są praktycznie wszystkie owoce w wersji suszonej, a do tych najczęściej wybieranych zaliczamy między innymi rodzynki, żurawinę, śliwki, morele i figi. Niemałą popularnością cieszą się również daktyle, banany i jabłka, które są wybierane zwłaszcza przez osoby prowadzące aktywny tryb życia. Te można kupić zarówno w wersji samodzielnej, jak i w formie mieszanek.

Ile kalorii mają suszone owoce?

W przypadku suszonych owoców warto mieć się na uwadze. Dlaczego? Wszystko za sprawą procesu suszenia, który zmniejsza w nich zawartość wody nawet o 80%, przez co te zawierają znacznie więcej kalorii w porównaniu ich świeżych odpowiedników. Pamiętajmy więc o tym, że nadmierne spożycie suszonych owoców może skutkować zwiększeniem masy ciała, oczywiście zakładając, że w jedząc je przekraczamy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Suszone owoce – wartości odżywcze

Suszone owoce są świetnym źródłem mikroelementów i makroelementów. Te wyróżniają się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, a oprócz tego zawierają wiele witamin i minerałów, które są w nich w pewnym sensie skumulowane. To oznacza, że nawet niewielka ilość suszonych owoców zapewnia ich bardzo wysoką podaż. Jakie więc konkretniej witaminy znajdziemy w suszonej wersji owoców? Przede wszystkim witaminę A, E i K oraz witaminy z grupy B. Te są również świetnym źródłem żelaza, potasu, magnezu i miedzi, a ponadto ich bardzo cennym składnikiem są substancje fitochemiczne, takie jak fitoestrogeny, karotenoidy oraz kwasy fenolowe.

Jak suszone owoce wpływają na organizm?

Suszone owoce są świetnym źródłem błonnika, soli mineralnych oraz witamin, które powodują, że ich regularne spożywanie niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Te wykazują działanie przeciwzapalne, dzięki czemu przeciwdziałają chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ich spożycie ma działanie przeczyszczające, co korzystnie wpływa na trawienie, regulując wydalanie i zapobiegając zaparciom. Co więcej, wysoka zawartość witamin A, E i K korzystnie wpływa na cerę, powodując, że ta staje się promienna, gładka i bardziej napięta, a oprócz tego poprawia się jej koloryt. To jednak nie wszystko! Substancje fitochemiczne zawarte w suszonych owocach mają działanie przeciwutleniające, w związku z czym ich spożywanie przyczynia się do zmniejszenia ilości wolnych rodników oraz opóźnia procesy starzenia organizmu.

Czy warto jeść suszone owoce?

Zdecydowanie tak! Suszone owoce są bardzo wartościowym elementem zróżnicowanego i zdrowego jadłospisu, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, gdy dostęp do świeżych produktów jest mocno ograniczony. Te świetnie sprawdzają się w formie dodatków do ciast, deserów, omletów oraz płatków owsianych, a ich spożycie może być doskonałą alternatywą dla słodyczy. Dodatkowo, suszone owoce dostarczają dużej ilości energii, dzięki czemu są chętnie wybierane przez osoby aktywne fizycznie, przed lub po wykonanym treningu. Pamiętajmy jednak, że dostarczają one sporą ilość kalorii, dlatego nie powinniśmy przesadzać z ich ilością.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dieta, w której między innymi prezentujemy tradycyjną kuchnię indyjską oraz wyjaśniamy jakie właściwości ma lubczyk.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Pszenica
Czytaj dalej

Gluten: O czym należy wiedzieć?

Gluten to naturalna substancja znajdująca się w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Jest ona odpowiedzialna za…