Jak stosować olejek oregano na skórę?

Jak stosować olejek oregano na skórę?

W jaki sposób stosować olejek z oregano na skórę?

Oregano to przede wszystkim aromatyczna przyprawa, która kojarzy się głównie z kuchnią południowoeuropejską. Nie każdy jednak wie, że olejek eteryczny z tej rośliny wyróżnia się licznymi właściwościami pielęgnacyjnymi, dlatego jego stosowanie może wiązać się z wieloma korzyściami dla ciała. Jakie zatem właściwości ma olejek z oregano? W jaki sposób stosować go na skórę? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Olej z oregano na skórę – podstawowe informacje

Olej z oregano to olejek eteryczny, który jest bardzo silnym ekstraktem pozyskiwanym z tej niezwykle aromatycznej i zdrowej rośliny. Jej inna nazwa to lebiodka pospolita i można ją spotkać w Europie, Azji oraz Afryce Północnej. Pierwsze wzmianki o wyjątkowych właściwościach oregano pochodzą już ze starożytnej Grecji, gdzie sięgano po nie w celu leczenia chorób skórnych, bólów reumatycznych oraz biegunek. Obecnie lebiodka pospolita jest używana głównie jako przyprawa, ale warto wiedzieć, że pozyskiwany z niej olej wyróżnia się właściwościami licznymi prozdrowotnymi i pielęgnacyjnymi.

Olejek oregano – działanie na skórę

Olejek z oregano ma wiele właściwości zarówno zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Dzisiaj skupimy się jednak na jego wykorzystaniu zewnętrznym. Jego stosowanie na skórę działa:

  • przeciwzapalnie,
  • dezynfekująco,
  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwgrzybiczo,
  • antyoksydacyjnie,
  • pobudzająco,
  • energetyzująco.

Olejek z oregano – właściwości kosmetyczne

Olejek z oregano jest z powodzeniem wykorzystywany w kosmetyce. Stosowany na skórę działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Właściwości te zawdzięcza przede wszystkim karwakrolowi i tymolowi, czyli dwóm substancjom aktywnym znajdującym się w jego składzie. Należy jednak wiedzieć, że jest to “olej gorący”, dlatego nierozcieńczony mocno podrażnia skórę i błonę śluzową. Wobec tego, należy pamiętać, aby dodać go w odpowiednich proporcjach do wody lub oliwy z oliwek i dopiero wtedy stosować bezpośrednio na skórę.

Olejek oregano – zastosowanie na skórę

Olejek z oregano będzie idealnym wyborem przede wszystkim dla osób mających cerę tłustą i trądzikową. Preparat ten działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dzięki czemu niweluje wypryski i zapobiega powstawaniu nowych. Można więc rozcieńczyć go z tonikiem lub płynem micelarnym. Kolejnym zastosowaniem tego dobroczynnego specyfiku jest dodawanie go do kosmetyków i kąpieli do stóp. Wszystko dlatego, że olejek z oregano działa przeciwgrzybiczo, w związku z czym wspomaga leczenie grzybicy stóp i zapobiega jej występowaniu. Z tego samego powodu warto dodawać go do kosmetyków do włosów, szczególnie jeżeli borykamy się z łupieżem. Pamiętajmy jednak, że nie należy aplikować go bezpośrednio na skórę, a jedynie dodawać do gotowych produktów w niewielkiej ilości.

Olejek oregano na skórę – jak stosować?

Olejki eteryczne charakteryzują się wysoką koncentracją składników aktywnych, dlatego ich aplikacja bezpośrednio na skórę może skończyć się podrażnieniami. Aby temu zapobiec, należy więc rozcieńczać je z innymi kosmetykami lub produktami spożywczymi. Przykładowo, osoby z cerą tłustą lub trądzikową, mogą dodać odrobinę oleju z oregano do do swojego ulubionego kremu lub żelu do mycia twarzy. W tym wypadku wystarczą zaledwie 1-2 krople na 200 ml preparatu. Bardzo dobrym pomysłem jest również dodatek tego dobroczynnego produktu do płynu do kąpieli oraz do szamponu lub odżywki, szczególnie gdy borykamy się z łupieżem.

Jak zrobić olej z oregano?

Niestety, w warunkach domowych nie ma możliwości zrobienia ekstraktu z oregano, ale można przygotować aromatyczny olej, którego właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne będą nieco delikatniejsze. W tym celu wystarczy włożyć świeże liście oregano do słoika, zalać je oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym, następnie włożyć do gorącej wody i trzymać przez około 10-15 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, słoik pozostawiamy do wystygnięcia i odstawiamy minimum na 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Po upłynięciu 2 tygodni, liście odcedzamy, a olej przelewamy do ciemnej butelki. Tak przygotowany olej z oregano można stosować jako maść lub syrop, najlepiej dodatkowo rozcieńczony z wodą.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jak prawidłowo stosować olejek jaśminowy oraz przedstawiamy właściwości mydła potasowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też