Lubisz zapach świątecznych przypraw? Okazuje się, że nie tylko dają piękny aromat, ale również pomagają organizmowi. Zobacz, na które zioła powinnaś zwrócić uwagę przy gotowaniu świątecznych potraw i nie tylko.
Święta nierozłącznie kojarzą się z zapachami. W domach wielu z Was zapewne od dawna czuć korzenne zapachy, które roztaczacie na różne sposoby, lecz czy zdajecie sobie sprawę z tego, że oprócz ewidentnej poprawy nastroju, przepysznego smaku, zioła, których używamy także pozytywnie wpływają na nasz organizm? Sprawdźcie czego nie wiedziałyście o czasem pospolitych przyprawach, a co może Was skłonić do rozpoczęcia używania czegoś nowego.
Na rozgrzewkę
Gałka muszkatołowa jest idealna na przeziębienie, ponieważ posiada wiele tłuszczów, pektyn, olejków lotnych, dzięki czemu nie dość, że działa przeciwzapalnie, to jeszcze zmniejsza nadkwasotę. Warto ją dodawać do ciepłego mleka z miodem. Podobnie działa ziele angielskie, które dodatkowo łagodzi bóle reumatyczne.
Goździki zawierają olej, który skutecznie rozgrzewa i pomaga w bólach zębów. Możemy z nich przygotować płukankę. Wystarczy, że łyżeczkę goździków w proszku rozpuścimy w jednej czwartej szklanki wody i będziemy tym płukali jamę ustną – ból zęba zmaleje, lub całkiem zniknie.
Na problemy trawienne
Kminek przyjdzie nam z pomocą, kiedy poczujemy ciężar na żołądku. Wystarczy, że łyżeczkę jego zmiażdżonych nasion zalejemy wrzątkiem i zaparzymy przez 15 minut. Anyż również nam pomoże w problemach żołądkowych, a dokładniej przy wzdęciach. Łyżkę jego owoców w proszku zalewamy wrzącą wodą i gotujemy 10 minut. Taki napar najlepiej pić po posiłku. Jeżeli mamy problemy z zaparciami, warto sięgnąć po majeranek, który poprawia pracę jelit. Z niego również możemy stworzyć napar zalewając pół łyżeczki majeranku szklanką wrzątku i parząc 15 minut. Ponadto warto go dodawać do potraw.
Na stres
Zbawiennie na stres działa wanilia. Idealnie komponuje się z cynamonem i imbirem, ale śmiało możemy jej używać także samodzielnie. Skutecznie łagodzi napięcie i relaksuje. Możemy jej dodać do kawy, czy stosować olejek do kąpieli o jej zapachu.
Przy korzystaniu z przypraw pamiętajmy o umiarze, gdyż pomimo tego, że są to środki naturalne, to ich nadmiar również może przynieść niepożądane skutki.